Zakładka „Książki” to nowość na Nowej Zinotece, która co do zasady miała sie przecież skupiać tylko na archiwizacji i dokumentacji tego co działo się lub dzieje się na „rynku” zinowym. Ksiązki do tego nurtu nie należą, ale wg mnie doskonale uzupełniają obraz sceny metalowej w Polsce, gdzieś tam oczywiście zahaczając także o scenę zinową. Gdy Zinoteka ruszała, w styczniu 2013 roku, byliśmy świeżo po ukazaniu się pierwszego wydania „Jaskini hałasu”, pierwszego w Polsce szerszego opracowania na temat sceny metalowej i zjawiska nazywanego subkulturą metalową. Od tamtego czasu jeszcze kilka takich smaczków sie ukazał, a obecnie (pisze te słowa na poczatku roku 2021) są mniej lub bardziej zaawansowane prace nad kolejnymi pozycjami. Zobaczymy które z tych inicjatyw zostaną doprowadzone do końca, miejsce dla każdej z nich sie u mnie znajdzie. Póki co zapraszam do kliknięcia w okładki poniżej i poczytania moich opinii na temat poszczególnych opracowań.
Wojciech Lis, Tomasz Godlewski – „Jaskinia hałasu”
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: KAGRA
Pierwsza w Polsce pozycja książkowa dotycząca zjawiska jakim jest krajowa scena muzyki metalowej. Książka doczekała się do tej pory dwóch wydań, pierwsze z roku 2012, drugie uzupełnione i znacznie rozszerzone ujrzało światło dnia w roku 2015. Obecnie trwaja ponoć przymiarki do kolejnego wydania, a póki co możecie przeczytać co napisałem na temat wczesniejszych wydań.
Praca zbiorowa – „Metalowcy”.
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Witch Kult
Album ze zdjęciami załogantów z lat 80-tych i pewnie wczesnych 90-tych XX wieku. Pozycja dla każdego kto chce sobie ponownie zwizualizować tamte czasy, na ulicach Syrenki, Warszawy i „maluchy”, szare blokowiska, tanie wino i kiepskie piwo, a pośród tego piękni i młodzi – METALOWCY!
Robert Szymański – „Achtung! Magnus”.
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Małe Nakłady
Opisana tutaj książka to w założeniu biografia wrocławskiego zespołu Magnus, napisana osobiście przez wokalistę zespołu, Roberta Szymańskiego, znanego równiez pod pseudonimem Rob Bandit. Zespół lata chwały miał na przełomie lat 80/90, ale pozycja obejmuje znacznie szerszy horyzont czasowy i z tego względu będzie dla wielu interesującą lekturą. Czy warto po tą pozycję sięgnąć i co czeka czytelnika, to juz zapraszam do swojej krótkiej recencji.
Piotr Dorosiński – „Rzeźpospolita”.
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: IN ROCK
Ale cegła! To było pierwsze wrażenie gdy odebrałem przesyłkę zawierającą książkę Piotra, wprawdzie wiedziałem że będzie to obszera pozycja ale nie spodziewałem się że aż tak. Prawdziwa cegła, a w niej na ponad 700 stronach historia najważniejszych, zdaniem autora, zespołów i wydawców z lat 90-tych na polskiej scenie metalowej. I od razu dodam, że temat na pewno nie wyczerpany! Recenzja po kliknięciu w okładkę.
Wojciech Lis – Festiwal szaleństwa.
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Kagra
Na metalowych koncertach nie usłyszelibyśmy „Z pijanymi nie tańczę”, bo te wydarzenia w latach 80/90 rządziły sie swoimi, specyficznymi prawami. Kto jechał na koncert całą noc zapakowanym pociągiem PKP, rozklekotanym Autosanem bez ogrzewanie, nie mając biletu ani pieniedzy, a tylko chęć zobaczenia muzycznych faworytów na scenie ten wie o czym mowa.