Miejsce: Białystok Status: dead! Kontakt: nie dotyczy
Białystok zawsze był mocny jeżeli chodzi o scenę metalową, zawsze było tam sporo zespołów, zinów czy dystrybucji, o maniakach nie wspominając. Dziś powspominamy jeden z zinów ukazujących się właśnie w tym mieście – REGO MORTIS. Osobą odpowiedzialną za pismo jest Marek Leszczyński, który jak wyczytałem w pewnym wywiadzie aktywnie działał w podziemiu juz od roku 1988. Początkowo jako Extreme Noise Terror i zajmował się dystrybucją i promocją rozmaitych kapel. Później szyld został zmieniony na REGO MORTIS i pod tą właśnie nazwą ukazały się dwa numery kserowanego zina.
Jako współedytorzy podane są jeszcze dwie osoby – Bożena i Piotr (nie wiem czy wczesniej też pracowali nad RM zine). Jako że mam tylko numer drugi tegoż pisma, to na nim sie dziś skupię. Pismo ukazało się w formacie A5, całkiem opasłe bo zawiera 56 stron i mnóstwo materiałów, dotyczących zarówno zespołów z Polski jak i z zagranicy. Większość wywiadów jest interesująca, szczególnie wyczerpujący został przeprowadzony z tczewskim CENOTAPH i sztumskim EQUINOX. Wszystko to według mnie plasuje zina powyżej ówczesnej średniej krajowej 🙂 Całość dopełniają teksty Therion i Christ Agony, oraz, co ciekawe, bardzo emocjonalny artykuł na temat subkultury metalowej i kwestii zbiórki pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ot, taki znak czasóe, temat był wówczas „na tapecie”, stąd też pewnie pojawił się także w zinie.
Tak się szczęśliwie złozyło, że po kilku latach od powyższego opisu w łapy wpadł mi także numer pierwszy, ponownie dzieki Markowi (dzięki!), tym samym moge dopisać jeszcze parę słów o debiucie. Numer ten ukazał się w roku 1993, na okładce bardzo udana grafika autorstwa samego edytora, a wewnątrz lepsze lub gorsze materiały, w większości o polskich zespołach, ale jest np. grecki Nightfall który sie wówczas dopiero objawił szerszej publiczności. Co ciekawe, jako szufladka dla mojego ulubionego „Parade into centuries” użyte jest sformułowanie Techno-Doom-Death-Metal, he he, kto to wymyslił? Pewnie tak było na materiałach promocyjnych z wytwórni (Holy Records).
Data opisu 2016-03-21, data aktualizacji 2021-12-22
Rego Mortis zine 1
Rok: 1993
Stron: 46
Język: polski
Format: A5
Infernal Death, Parricide, Misery, Exulceration (bio), Nightfall (bio), Cranthrope, Defunctis (bio), Corruption, Necrolust, Samael (bio), Mestema (bio), Vader, Morose Death, Lastwar, Rock’n’roll Records, Christs Flesh,
Artykuł: Czy istnieje bóg?
Rego Mortis zine 2
Rok: 1993
Stron: 56
Język: polski
Format: A5
Tenebris,Mutilation, Deathrage, Xantotol (bio), Phlegethon (bio), Cenotaph, Burial, Necrophilac, Execution, Misanthrope (bio), Nightfall (bio), Salem (bio), Anathemized, Ashes, Dead Infection, Mycosis Nail, Thanatos, Insane, Equinox, Nostradamus, Magnus, Vehement Thrower, Rock’n’roll Records
Special: teksty Christ Agony
Artykuł: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Live: Białystok (Sacrum, Presticide Lust, Incarnated, DDT)