Danse Macabre zine

 
Miejsce: Jastrzębie
Status opisu: kompletny 1/1 numer
Kontakt: nie dotyczy 

Ot i mamy kolejne pisemko tworzone przez damską załogę na początku lat 90-tych. Tym razem pod zinem podpisały się niejaka Dzika i niejaka Maleńki (dla której nie był to jedyny zine jaki wydawała, ale o tym przy innej okazji). Cóż my tu mamy? Sporo dobrej roboty, widać że edytorki przyłożyły się i włożyły dużo pracy w swoje dzieło. Wywiady są solidnie zrobione, można z nich wyczytać ciekawe informacje, nie są to typowe – na poziomie klasy okręgowej – byle jakie tekściki…. Także merytorycznie wywiady, choc może nie wszystkie stały na całkiem zadowalającym poziomie, że weźmy za przykład np. Christ Agony czy Necrolust. No i jest jeden fajny kwiatek, a mianowicie wywiad z Larsem Rosenbergiem z Entombed! Tak, takie to byly czasy, debiutujący, podziemny zine robiony przez nastolatki mógł przeprowadzić i opublikować wywiad z gwiazdą typu Entombed, który w roku 1993 miał już ugruntowana pozycję. Wywiad przeprowadzony rzecz jasna korespondencyjnie, a na dokładkę była fota koncertowa zespołyu z roku 1991, niestety, jak to w zinach bywało niezbyt czytelna delikatnie mówiąc. Jedyna rzecz która musi obniżyć ocenę pisma to niestety pseudo recenzje, piszę pseudo, bo trudno nazwać recenzją dosłownie jedno zdanie o jakimś materiale… Cóż – to akurat jestem w stanie zrozumieć – nie wszyscy umieją pisać o muzyce, niektórzy wolą jej po prostu słuchać. Słabo wygląda tez zine pod względem technicznym, widać ograniczenia, maszyna do pisania wiadomo – wówczas jeszcze standard, ale tekst nie podzielony na kolumny, do tego zupełny brak grafik czy nawet zwykłych ramek. Ogólnie mało elegancko, oka taki zine na pewno nie cieszył. Aaaa, jeszcze jedno, w zinie znajduje się mini tekścik wspomnianej Dzikiej o teledysku Vader który pojawił się na MTV, też pamiętam to wzruszenie – po raz pierwszy polski, podziemny zespól w MTV…. Każdy podziemniak to wtedy przeżywał, czuło się swego rodzaju dumę, w końcu zarówno Vader, edytorzy zinów i fani, w tym piszący te słowa Bibliotekarz, wspólnie tworzyli to całe podziemie / underground.

A na koniec jeszcze informacja dodatkowa, do dodania jeszcze ciekawostka, otóż obie panny odpowiedzialne za zina zorganizowały również w rodzinnym Jastrzębiu koncert, a raczej mały festiwal, obejmujacy kilku wykonawców z Polski, festiwal miał miejsce w roku 1993, a jego ubocznym wynikiem był rozpad Danse Macabre zine i wydanie przez jedną z edytorek osobnego pisma, zatytułowanego Eternal ziene, ale to już opisze w innym miejscu.

Danse Macabre zine 1
Rok: 1993
Format: A5
Stron:
Język: polski

Gallileous, Dishead, Genital Putrefaction, DDT, Battery, Heretic, Ashes, Exanathema, Disfigured Corpse, Necrolust, Dead Infection, Blacksouls, Morbid Insane, Magnus, Post Mortem, Parricide, Christ Agony, Disease, Entombed, Necrophobic,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *